Ulubionym daniem naszej rodziny jest SUSHI, jest to danie wbrew pozorom bardzo proste do przygotowania, a mozna je spozywac okraglym rokiem.
Składniki:
1 szklanka (250ml) ryżu japońskiego do sushi (zamiennik jest dopuszczalny ale musi to być ryż kleisty)
1 1/2 szklanki wody
3 łyżki octu ryżowego
1/2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
1 Pasta Wasabi
1opakowanie Paluszków Krabowych
Wędzony Łosoś (mogą byc plastry pakowane hermetycznie)
Tuńczyk ( może byc w kawałkach z puszki)
Ogórek
Awokado
PRZYGOTOWYWANIE RYŻU
Ryż jest podstawym składnikiem sushi. Ryż japoński ma małe okrągłe ziarna i po ugotowaniu mocno sie klei. Do sushi nadaje się popularny ryż długoziarnisty, ponieważ również się klei (ryż gotować bez foliowych woreczków).
Składniki:
1 szklanka (250ml) ryżu japońskiego do sushi (zamiennik jest dopuszczalny ale musi to być ryż kleisty)
1 1/2 szklanki wody
3 łyżki octu ryżowego
1/2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
Ryż wsypać do garnka, przepłukać 3-4 razy wodą (aż woda straci mleczny kolor). Wlać wodę (1 1/2 razy tyle co ryżu). Zagotować ryż z wodą, gotować 2 min, zmniejszyć gaz do minimum. Przykryć garnek pokrywką i gotować 20 min.
W czasie gdy gotuje się ryż przygotować mieszankę octową. W małym garnyszku wymieszać ocet, cukier i sól, podgrzać lekko na małym ogniu aż składniki się rozpuszczą. Odstawić do wystygnięcia.
Po 20 min ryż powinien całkowicie wchłonąć wodę. Wyłączyć gaz, wypuścić parę i następnie trzymać ryż pod przykryciem jeszcze 10 min.
Przesypać ryż do dużej miski, pokropić octem z cukrem i solą (1 łyżka na 1 szklankę ugotowanego ryżu), wymieszać dokładnie drewnianą łopatką. W tym momencie Japończycy przystępują do chłodzenia ryżu przy pomocy wachlarza, ja osobiście uważam, że to przesada. Pozostawiony w dużej misce ryż staje się chłodny już po kilkunastu minutach. Wtedy jest gotowy do przygotowania sushi.
ZWIJANIE SUSHI
Na macie do zwijania sushi położyć kawałek nori, szerszą stroną do siebie, błyszczącą stroną do maty. Wziąć całą garść ryżu do sushi, położyć na środku glonów i rozprowadzić po całej powierzchni 0,5 cm warstwę, jeżeli zabraknie dołożyć jeszcze trochę. Zostawić tylko 3 cm wolnego glonu na górze. Nie należy rozprowadzać ryżu zbyt dokładnie, powinny być w nim dziury, dołki i górki.
Na ryżu ok. 3 cm od dołu w poprzek całego "naleśnika" ułożyć wypełnienie (powinno ono otworzyć kopiec o przekroju średnicy ok. 2,5 cm) (tutaj możemy użyć naszej fantazji i wypełnić nori wszystkim tym na co mamy ochotę: łosoś, ogórek, awokado, tuńczyk, paluszki krabowe itp.).
Teraz przystępujemy do zawijania. Palcami wskazującym, środkowym i serdecznym przytrzymujemy wypełnienie, żeby się nie rozleciało, a kciukami zaczynamy zwijać matę bambusową. Kiedy całe wypełnienie jest już zakryte palce przenosimy na krawędź maty. Kiedy mata zaczyna zawijać się razem z sushi podwijamy ją trochę, znów zwijamy kawałek i znów podwijamy trochę matę. W ten sposób zwijamy cały rulon. Po zwinięciu ściskamy jeszcze lekko matę, żeby zbić trochę ryż i wypełnienie. Zdejmujemy matę i kładziemy rulon tak, żeby kawałek nori niepokryty ryżem był pod spodem. Zostawiamy na minutę, w ten sposób wilgoć z ryżu przeniknie do zamknięcia i cały rulon się zapieczętuje.
Teraz należy pociąć rolkę. Do tego zadania należy użyć bardzo ostrego noża, żeby nie zdemowolować misternej konstrukcji. Najlepsze są specjalne japońskie noże, ale bardzo dobrze naostrzony nóż polski wystarczy. Jeżeli brzegi rolki są bardzo postrzępione może je lekko przyciąć. Następnie tniemy rolkę na pół, jeszcze raz na pół i jeszcze raz, w sumie na 8 kawałków.
Gotowe.
Życzymy smacznego!
Autor: Radosław Radomski
Aby zagłosować na ten przepis, wyślij SMS o treści NOLDN.10 na numer 7268. Cena: 2,44 zł brutto. Każdy SMS daje Ci szansę na wygranie zestawu przypraw Kucharek! Masz czas tylko do 12 sierpnia 2010.